Jelen állás alapján mind a hazai, mind a nemzetközi szakmai szervezetek a szoptatást tartják a csecsemőtáplálás ideális módjának 6 hónapos korig kizárólagosan, majd kiegészítő táplálás mellett 2 éves korig a részlegesen.
Ahhoz, hogy egy édesanya sikeres legyen a szoptatásban, megfelelő információkra és támogatásra is szüksége van, mely sokszor hiányzik a mai gyakorlatban.
Az édesanyák sok ellentmondó tanácsot kaphatnak, melyek közül nehéz kiválasztania a megfelelőt.
Fontos tudni, hogy a kezdeti, vagy akár a később előforduló nehézségek is többnyire megoldhatóak, szakszerű segítség mellett az anya és a kisbaba átlendülhet rajtuk, és a szoptatás addig tarthat, amíg az anya és a baba is élvezik azt.
Ki a laktációs tanácsadó?
A laktációs szaktanácsadó olyan specialista, aki a szoptató anya és a szoptatott csecsemő különleges igényeit szem előtt tartva megelőzi, felismeri illetve segít megoldani a szoptatással kapcsolatos problémákat.
Kiknek ajánljuk?
A gyakorlati jellegű tanácsadást leginkább azoknak az anyáknak ajánljuk, akik szeretnék szoptatni babájukat, de valamilyen nehézségbe ütköznek.
Mi történik a tanácsadás alatt?
Alapos beszélgetés során megismerik az előzményeket, megvizsgálják az anya mellét, a gyermek száját, nyelvét, izomzatát, megfigyelik a szoptatás folyamatát, az elhelyezkedést, a baba mellre tapadását, anya és gyermeke viselkedését. Ha szükséges további vizsgálatokat javasolnak. Segítenek a kényelmes testhelyzet megtalálásában, segítenek kijavítani a mellre tapadással kapcsolatos nehézségeket, hogy a szoptatás hatékony legyen, ne fájjon, és megfelelő mennyiségű tej termelődjön – anya és gyermeke nagy megelégedettségére. Igyekeznek oldani az anya szorongásait, eloszlatni aggodalmait.
A szoptatási ambulancia nem pusztán laktációs tanácsadás – itt egyenrangú felek keresik a személyre szóló megoldást a problémára. Az értő figyelem segítségével, az anyával együtt gondolkodva, a szoptatást megfigyelve, a probléma okát könnyebb megtalálni és megoldási lehetőségeket lehet felkínálni.